Members Directory

Current Members

Red Deer Public Library Board
ALTA Area Node Library Name Red Deer Public Library
Chair Library Email rdpl_ap@rdpl.org
Staff Kimberley Lennie Community Red Deer
Trustees 11
Regional Municipality of Wood Buffalo Library Board
ALTA Area Node Library Name Wood Buffalo Regional Library
Chair Library Email melissa.flett@wbrl.ca
Staff Melissa Flett Community Regional Municipality of Wood Buffalo/Fort McMurray
Trustees 1
Rosemary Community Library Board
ALTA Area Area 6 (Shortgrass) Library Name Rosemary Community Library
Chair Michelle Retzlaff Library Email rosemary.manager@shortgrass.ca
Staff Community Rosemary
Trustees 6
Saddle Hills County Municipal Library Board
ALTA Area Area 1 (Peace) Library Name Saddle Hills County Municipal Library Board
Chair Denise van Rootselaar Library Email alibrary0521@gmail.com
Staff Cindy Clarke Community Saddle Hills County
Trustees 5
Sheep River Library Board
ALTA Area Area 4 (Marigold) Library Name Sheep River Library
Chair Library Email abdsrclibrary@marigold.ab.ca
Staff Jan-Marie Burney Community Turner Valley/Black Diamond
Trustees 6
Slave Lake Regional Library Board
ALTA Area Area 1 (Peace) Library Name Slave Lake Regional Library
Chair Joy McGregor Library Email librarian@slavelakelibrary.ab.ca
Staff Kendra McRee Community Slave Lake
Trustees 9
St. Paul Municipal Library Board
ALTA Area Area 8 (Northern Lights) Library Name St. Paul Municipal Library
Chair Madeleine Bombay Library Email librarian@stpaullibrary.ab.ca
Staff Eunhye Cho Community St. Paul
Trustees 8
Stettler Public Library Board
ALTA Area Area 3 (Parkland) Library Name Stettler Public Library
Chair Jane Skocdopole Library Email spl@prl.ab.ca
Staff Rhonda O'Neill Community Stettler
Trustees 11
Strathcona County Library Board
ALTA Area Area 7 (Metro Edmonton) Library Name Strathcona County Library
Chair David Atkinson Library Email ssiga@sclibrary.ca
Staff Sharon Siga Community Sherwood Park
Trustees 13
Sundre Municipal Library Board
ALTA Area Area 3 (Parkland) Library Name Sundre Municipal Library
Chair Anton Walker Library Email sundrelibrary@prl.ab.ca
Staff Karen Tubb Community Sundre
Trustees 8
Sylvan Lake Municipal Library Board
ALTA Area Area 3 (Parkland) Library Name Sylvan Lake Municipal Library
Chair Deb Parry Library Email anewland@prl.ab.ca
Staff Andrea Newland Community Sylvan Lake
Trustees 10
Taber Public Library Board
ALTA Area Area 5 (Chinook) Library Name Taber Public Library
Chair Erica Hughes Library Email manager@taberlibrary.ca
Staff Shawn Bethke Community Taber
Trustees 8
The Alberta Library System
ALTA Area Area 7 (Metro Edmonton) Library Name
Chair Library Email tbest@thealbertalibrary.ab.ca
Staff Tina Best Community Edmonton
Trustees 2
Thorhild County Library Board
ALTA Area Area 8 (Northern Lights) Library Name Thorhild County Libraries
Chair Krista Perry Library Email librarian@newbrooklibrary.ab.ca
Staff Community Thorhild, Radway, Newbrook
Trustees 6
Thorsby Municipal Library Board
ALTA Area Area 2 (Yellowhead) Library Name Thorsby Municipal Library
Chair Meg Millar Library Email thorsbypublib@yrl.ab.ca
Staff Gayle Sacuta (Library Manager) Community Thorsby
Trustees 9
Town of Canmore Library Board
ALTA Area Area 4 (Marigold) Library Name Canmore Public Library
Chair Library Email mpreston@canmorelibrary.ab.ca
Staff Michelle Preston Community Canmore
Trustees 9
Town of Carstairs Library Board
ALTA Area Area 3 (Parkland) Library Name Carstairs Public Library
Chair Sarah Chicquen Library Email carstairs@prl.ab.ca
Staff Megan Ginther Community Carstairs
Trustees 9
Town of Coaldale Library Board
ALTA Area Area 5 (Chinook) Library Name Coaldale Public Library
Chair Library Email manager@coaldalelibrary.ca
Staff Dothlyn McFarlane Community Coaldale
Trustees 8
Town of Fox Creek Municipal Library Board
ALTA Area Area 1 (Peace) Library Name Town of Fox Creek Library
Chair Danielle Marinus Library Email foxcreeklibrary@yahoo.com
Staff Danielle Marinus Community Fox Creek
Trustees 6
Town of High Level Library Board
ALTA Area Area 1 (Peace) Library Name High Level Municipal Library
Chair Library Email librarian@highlevellibrary.ab.ca
Staff Community High Level
Trustees 1
Town of Lamont Public Library Board
ALTA Area Area 8 (Northern Lights) Library Name Lamont Public Library
Chair Library Email info@lamontpubliclibrary.ca
Staff Stephanie Walker Community Lamont
Trustees 9
Town of McLennan Library Board
ALTA Area Area 1 (Peace) Library Name Town of McLennan Library Board
Chair Melodie Schaefer-Simard Library Email librarian@mclennanlibrary.ab.ca
Staff Maureen Fisher Community McLennan
Trustees 10
Town of Morinville Library Board
ALTA Area Area 8 (Northern Lights) Library Name Morinville Community Library
Chair Jennifer Anheliger Library Email director@morinvillelibrary.ca
Staff Director Cramp Community Morinville
Trustees 9
Town of Oyen Library Board
ALTA Area Area 4 (Marigold) Library Name Town of Oyen Library
Chair Library Email aoymlibrary@marigold.ab.ca
Staff Community Oyen
Trustees 1
Town of Redcliff Library Board
ALTA Area Area 6 (Shortgrass) Library Name Town of Redcliff Library
Chair Robyn Orthner Library Email tracy@shortgrass.ca
Staff Tracy Laturnus Community Redcliff
Trustees 10
1 2 3 4